masz pomysł?

Zrealizuj go właśnie teraz!

7/18/ŻK „Muzyka łączy pokolenia”

„Muzyka łączy pokolenia”, wnioskodawca: Jacek Pociot, nr wniosku: 7/18/ŻK

Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób starszych. Wiele zależy od zainteresowania pomysłem, nie chcielibyśmy nikogo odprawiać z kwitkiem. Spodziewamy się jednak ok 20 osób. Aby znaleźć chętnych odwiedziemy lokalne kluby seniora i liczymy, że tam znajdą się chętni. Zajęcia odbędą się na naszym, prywatnym sprzęcie.

Zaczniemy od zaznajamiania seniorów z komputerem. Następnie przejdziemy do programów służących do odtwarzania muzyki. Poruszymy temat odtwarzaczy, co jest nadal używane, co nie, a co zostało zastąpione. Porozmawiamy na temat gatunków muzycznych nagrywanych jeszcze przed wynalezieniem komputerów. Zostaną tu poruszone kwestie archiwizacji takiej muzyki oraz czy taka muzyka nadal powstaje, czy są teraźniejsi artyści reprezentujący dany gatunek. Pokażemy oraz nauczymy poruszania się po najbardziej popularnych portalach muzycznych. Wyjaśnimy, dlaczego są one aż tak popularne i jak przekłada się to na klientów, ruch w salonach muzycznych. Poruszymy temat muzyki współczesnej, porównamy ją do muzyki z lat uczestników audiencji. Dyskusja będzie miała na celu pokazanie wad i zalet obu nurtów muzycznych, od strony technicznej jak i czysto dźwiękowej. Postaramy się znaleźć wspólne cechy, pokazać budowę obu zestawionych przykładowo utworów. Wytłumaczymy, jak zbudowana jest muzyka współczesna, a tym bardziej elektroniczna. Poszukamy refrenu, napięcia w muzyce zwykle nazywanej „na jedno kopyto”. Na spotkaniu pokażemy jak powstaje taki utwór, postaramy się zrobić go na żywo, by pokazać w jakich programach trzeba się poruszać oraz jakie umiejętności są do tego potrzebne. Zespół, a DJ- jak wygląda performance obu i czym się różni. Jest wiele więcej kwestii, które zostaną na pewno poruszone i wynikną nieplanowanie. Jedno jest pewne. Planujemy zestawić ze sobą dwa gryzące się światy, dwa przeciwieństwa, dwa pokolenia i pokazać, że tych różnic jest naprawdę mało i wszystko nadal służy temu samemu- rozrywce.

Harmonogram planowanych działań:
Przewidujemy 3 spotkania po 5 godzin (3-5 lipca). Pierwszego dnia chcemy wprowadzić naszych słuchaczy w temat, oswoić się ze sprzętem i komputerem. Drugi dzień będzie bardziej merytoryczny pod kątem pozyskiwania muzyki, tworzenia jej. Będziemy porównywać jak muzykę tworzyło się kiedyś, a jak się to robi teraz. Poruszymy również kwestię archiwizacji muzyki – kiedyś i dziś. Trzeciego dnia tj. 5.07 przejdziemy do działać praktycznych. Pokażemy programy do tworzenia muzyki, spróbujemy również zrobić utwór, który połączy nasze pokolenia. Wszystko to odbędzie się w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej.

Jakie korzyści dla społeczności miasta lub gminy Świecie przyniesie realizacja inicjatywy?
Nasi seniorzy nie tylko oswoją się z komputerem, ale również poznają jakie muzyczne możliwości otwierają się przed nimi.

Osoby zaangażowane w projekt:
Jacek Pociot – miłośnik ciężkiego brzmienie, ale również muzyki szeroko pojętej. Otwarty na nowe doświadczenia. Od wielu lat związany z Ośrodkiem, najczęściej jako wolontariusz.
Adrian Pawłowski oraz Błażej Panas są częścią składową mojego projektu.

Weź udział w głosowaniu i wybierz najlepszy projekt!
Skip to content