ŻK/15/2017 „Wakacje z duchami II” – warsztaty filmowe
„Wakacje z duchami II” – warsztaty filmowe, wnioskodawca: Marcin Roszczyniała, nr wniosku: ŻK/15/2017
„Wakacje z duchami” to kolejna edycja warsztatów filmowych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają cały proces powstawania filmu: od scenariusza, przez zdjęcia, aż po realizację krótkometrażowego filmu fabularnego na zamku krzyżackim w Świeciu oraz w innych zabytkowych miejscach w Świeciu.
Etiuda, która powstanie po zakończeniu warsztatów będzie inspirowana serialem telewizyjnym opartym na książce „Pan Samochodzik” Zbigniewa Nienackiego. W wyżej wymienionej pozycji bohaterem jest tytułowy Pan Samochodzik, który pracuje na stanowisku osoby ds. „specjalnych poruczeń”, jego zadaniem jest rozwiązywanie różnych spraw związanych z kradzieżą, przemytem czy fałszerstwem dzieł sztuki. Faktycznie okazuje się detektywem, który często wykazuje się wiedzą z dziedziny historii, archeologii, historii sztuki, żeglarstwa, ekologii, a nawet wędkarstwa i poezji ludowej. Z tego powodu Pan Samochodzik czasem przyrównywany jest do Dirka Pitta lub Indiany Jonesa.
W realizowanej etiudzie pomysł wyjściowy będzie podobny z tym, że będzie nawiązywał do legendy powstania herbu Świecia oraz poznania zabytków miasta (Stary rynek, Stara Fara, Zamek Krzyżacki, Klasztorek, Kościół św. Andrzeja Boboli).
W produkcji filmu będzie wykorzystany profesjonalny sprzęt filmowy: kran kamerowy, jazda kamerowa, steadycam, slider, kamera, obiektywy, oświetlenie oraz sprzęt do realizacji dźwięku. Po tygodniowych działaniach warsztatowych materiał będzie zmontowany i zaprezentowany podczas oficjalnej premiery filmu.
Na zakończenie warsztatów zostanie zorganizowana gala, podczas której zostaną rozdane nagrody oraz dyplomy za uczestnictwo w produkcji filmu. Gala ma przypominać Oscary dla dzieci. Zostanie wybrany najlepszy film oraz najlepsi aktorzy.
Harmonogram planowanych działań:
do 30 czerwca 2017 – zapisy na warsztaty do wyczerpania maksymalnej ilości miejsc (16 miejsc), decydować będzie kolejność zgłoszeń
4 -7 lipca 2017, godz. 9:00-13:00 – warsztaty realizowane m.in. w zamku krzyżackim w Świeciu, na terenie Starej Fary w starym mieście oraz na Dużym Rynku w Świeciu
10 -14 lipca 2017 – montaż oraz postprodukcja filmu
16 lipca 2017 – premierowy pokaz filmu podczas Gali
Jakie korzyści dla społeczności miasta lub gminy Świecie przyniesie realizacja inicjatywy?
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z całym procesem powstawania filmu fabularnego oraz będą mieć możliwość zapoznania się z historią oraz legendą Świecia. Zrealizowany film będzie miał formę rozrywkową oraz wartość edukacyjną i promocyjną.
Osoby zaangażowane w projekt:
Sebastian Kwidziński – operator, scenarzysta, reżyser. Realizacja „Dzień z życia św. Mikołaja” (etiuda), „Kierownik swój człowiek” (etiuda), „Winda” (etiuda), Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), „Fabryka”. Wykształcenie wyższe kierunek animacja kultury, prowadzenie dokumentacji zdjęciowej.
Marcin Roszczyniała – pochodzi ze Świecia, a filmem animowanym pasjonuje się od 10 lat. Zajmuje się również grafiką komputerową, postprodukcją, lalkarstwem, malarstwem oraz rzeźbą. Razem z Sebastianem Kwidzińskim stworzyli w technice animacji poklatkowej teledyski dla zespołów: Ania Dąbrowska, Sarius, O.S.T.R, film krótkometrażowy Fabryka oraz reklamy dla OKSIR w Świeciu oraz dla firmy Pachniedełko oraz warsztaty filmowe. Filmy były prezentowane na festiwalach filmowych w Polsce oraz za granicą. Zdobyły szereg nagród w tym festiwal „ODDALENIA” Dublin – Irlandia, „Katar” Toruń, „Offeliada” Gniezno, „Efha” Bielawa.