masz pomysł?

Zrealizuj go właśnie teraz!

Głosowanie 2014

Głosowanie zakończone!

W głosowaniu internetowym można oddać 1 głos dziennie z jednego numeru IP (kolejne po upływie 24 godzin).

OPIS PROJEKTÓW:

TYTUŁ PROJEKTU: „BAL PSZCZÓŁEK”- edukacja – animacja przedszkolna dzieci
INICJATOR: Koordynator – Czesław Wejner
TERMIN REALIZACJI: od 01.04.2015 r. – 30.06.2015 r.
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSIR: 3.000,00 zł

ODBIORCY PROJEKTU: Odbiorcami projektu są dzieci przedszkolne z przedszkoli w Gminie Świecie, ostatnie roczniki, opuszczające przedszkole w 2015 r.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Głównym mottem tego projektu jest „SIAĆ ZIARNO NA MŁODEJ GLEBIE”, poprzez realizację projektu, chcemy poszerzyć wiedzę dzieci na temat pszczelarstwa, a przede wszystkim uwrażliwić na naturę oraz wyrobić nawyki dbania o otaczającą nas przyrodę.

Współpracując z Wydziałem Oświaty organizować będziemy wizyty w przedszkolach, przedstawiać dzieciom wiedzę o naturalnym środowisku, rolę pszczół w naturalnym środowisku, wpływie naszego środowiska na pszczoły.

Po cyklu spotkań w przedszkolach Gminy Świecie, całość uwieńczy BAL PSZCZÓŁEK na Zamku w Świeciu, połączony z prezentacjami artystycznymi w wykonaniu przedszkolaków. Organizator zapewni każdemu z uczestników Balu certyfikat uczestnictwa, drobną pamiątkę, a dla każdego z przedszkoli pamiątkowy upominek, oraz wręczy dla przedszkola które uzyska największą akceptację, nagrodę ufundowaną przez sponsora imprezy.

TYTUŁ PROJEKTU: „Żyj kulturą swojego regionu”
INICJATOR:Koordynator – Cecylia Stasińska
TERMIN REALIZACJI: od 01.04.2015 do 30.06.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSIR: 3.000,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW: Uczestnikami projektu będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 od klasy trzeciej do klasy szóstej, dzieci z Przedszkola nr3 pod Łabędziem oraz społeczność Wsi Kozłowo

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

W ramach projektu przeprowadzona zostanie edukacja szkolna pt. „Świecie miastem, w którym mieszkam i uczę się” , realizowana w Szkole Podstawowej nr 5., a także warsztaty członków Klubu Miłośników Kociewia wraz z opiekunem Cecylią Stasińską w przedszkolu nr 3 w Świeciu, realizowane z myślą o najmłodszych. W trakcie warsztatów dzieci nabędą umiejętności wyplatania wianków oraz przybliżona zostanie im kultura regionalna Kociewia. Na zakończenie projektu zostanie zaprezentowana przedstawienie wg scenariusza przygotowanego pod kierunkiem Cecylii Stasińskiej z udziałem uczniów szkoły i zaproszonych dzieci z Przedszkola nr 3. Uwieńczeniem całości będzie konkurs na najpiękniejszy wianek w czasie Nocy Świętojańskiej w Kozłowie, połączone z warsztatami wyplatania wianków dla uczestników pikniku w Kozłowie.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: „Modelarstwo – pasja tworzenia” – warsztaty modelarstwa kartonowego dla dzieci i młodzieży
INICJATOR: Koordynator – Jerzy Dończyk
TERMIN REALIZACJI: od 06.07.2015 do 30.08.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSIR: 3.000,00 zł

ODBIORCY PROJEKTU: odbiorcami projektu są dzieci i młodzież miasta i gminy Świecie (warsztaty) oraz cała społeczność lokalna (Pokaz Modelarstwa – Hala Widowiskowo – Sportowa).

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Warsztaty modelarstwa przeprowadzone zostaną w różnych punktach miasta min. Duży Rynek, Osiedle Marianki przy Małym Blankuszu, Park Miejski przy OKSiR. Na zakończenie warsztatów plenerowych zorganizowany zostanie I Ogólnopolski Pokaz Modeli Kartonowych i Plastikowych o Puchar Burmistrza Miasta Świecia. Projekt ma na celu propagowanie modelarstwa jako formy spędzania wolnego czasu, manualny rozwój zdolności dzieci i młodzieży poprzez wykonanie prostych modeli. Podczas zajęć uczestnicy przejdą wszystkie etapy powstawania modelu. Dzięki temu będą mogli później samodzielnie rozwijać nabyte umiejętności.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: Warsztaty Stop Motion
INICJATOR: Koordynator – Marcin Roszczyniała
TERMIN REALIZACJI: od 02.02.2015 do 28.02.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 3.000,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW: Warsztaty skierowane są dla dzieci (9-12) oraz młodzieży.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Warsztaty Stop Motion to działania dzięki, którym będzie można, zapoznać się z każdym etapem produkcji filmów animowanych w technice poklatkowej. Od stworzenia scenariusza, postaci, scenografii aż po postprodukcję, montaż, projekcję.

Opis działania:

  • Warsztaty Stop Motion, dla 2 grup wiekowych. I grupa: prowadzący Sebastian Kwidziński, II grupa: prowadzący Marcin Roszczyniała. Podczas warsztatów opracowywany będzie wspólnie z uczestnikami cały proces tworzenia filmu animowanego.

  • Montaż, Postprodukcja filmu zrealizowanego na warsztatach, prowadzący Sebastian Kwidziński

  • Prezentacja filmu zrealizowanego na warsztatach, prowadzący Sebastian Kwidziński. Pokaz filmu odbędzie się w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej OKSiR w Świeciu.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: „DAMĄ BYĆ” – Kapeluszowe cudo. Warsztaty integracyjne od Juniora do Seniora
INICJATOR: Koordynator – Teresa Szyczewska
TERMIN REALIZACJI: od 27.03.2015 do 27.05.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 2.700,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW:

Odbiorcami projektu są dzieci ze Szkół Podstawowych z miasta Świecia (klasy I – III), Kluby Seniora „KOCIEWIACY”, „WRZOS”, członkowie Uniwersytetu III WIEKU w Świeciu, a także Stowarzyszenie Kobiet „Amazonki” Ziemi Świeckiej.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Głównym celem projektu jest integracja społeczna mieszkańców miasta Świecie, połączona z rozwojem artystycznym i edukacyjnym. Uczestnicy będą brali udział w bezpłatnych warsztatach plastycznych, podczas których wykonywać będą ozdobne kapelusze.

Warsztaty przeprowadzone zostaną w 3 technikach, które dostosowane będą do danej grupy:

  • warsztaty kapeluszowe dla dzieci – warsztaty tworzenia i zdobienia kapelusza.

  • warsztaty z filcu – wykonanie kapeluszy filcowych. Kapelusze wykonane będą techniką filcowania na mokro. Wykorzystamy różnorodne materiały (wełnę z jedwabiem,loki), aby ozdobić swoje prace.

  • Warsztaty zdobienia kapeluszy – uczestnicy warsztatów do dyspozycji dostaną kapelusze słomkowe, do których wykonywać będą ozdoby min. filcowe kwiaty, kwiaty z krepiny, woale.

Dodatkowym składowym elementem projektu jest ogłoszenie konkursu plastycznego wśród dzieci, na projekt kapelusza „KAPELUSZ DAMY”. Całość uwieńczy korowód kapeluszowy uczestników warsztatów oraz zaproszonych Klubów Seniora w trakcie Koncertu Przyjaźni. Parada kapeluszowa przemaszeruje ulicami miasta (Duży Rynek- Amfiteatr).

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: „ŚWIĘTOWANIE – CELEBROWANIE” – działania edukacyjno – animacyjne – tradycja we współczesnym wydaniu.
INICJATOR: Koordynator – Izabela Drąg
TERMIN REALIZACJI: OD 12.01.2015 do 11.03.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 2.000,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW:

Projekt kierowany jest do trzech grup odbiorczych:

  • Dzieci i młodzież w trudnej sytuacji materialnej

  • Osoby starsze – kluby seniorów

  • Osoby, które będą tylko miały ochotę do Nas przybyć.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Projekt polega na organizowaniu w sposób niekonwencjonalny imprez okolicznościowych ważnych z punktu widzenia integracji społecznej oraz edukacji połączonej z animacją, wiedzy o polskiej kulturze .Działanie polegające na obopólnej współpracy, gdzie każdy może wnieść część swojego pomysłu i koncepcji. Wszyscy działamy wspólnie przy organizacji danego święta. W okresie od stycznia do marca skupimy się na organizacji takich imprez jak :

  1. Dzień Babci i Dziadka – kawa słodki poczęstunek, wręczenie laurek dziadkom, podziękowania dla dziadków, piosenki, wierszyki dla dziadków, działanie spontaniczne – każde dziecko samodzielnie zaproponuje swój program, wspólne stworzenie galerii zdjęć z dziadkami.
  2. Walentynki – bal dla dzieci, w stroju karnawałowym, stworzenie wspólnego wielkiego serca i małych serc z imionami uczestników balu, tort dla dzieci, konkursy dla dzieci.
  3. Dzień kobiet – tematem przewodnim będzie Kobieta, impreza połączona z Kinem Kobiet. Doradztwo dietetyczne, stylistka, fryzjer, działanie spontaniczne.
  4. Tłusty czwartek Pracownia – kupimy pączki, kupimy ciastka do wspólnej dekoracji przez dzieci.
  5. Pokaz mody od 6 do 12 lat moda innowacyjna z udziałem najmłodszych uczestników.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: „MAMUSIE I DZIDZIUSIE” – cykl spotkań edukacyjno – animacyjnych
INICJATOR: Koordynator – Andżelika Jarych
TERMIN REALIZACJI: luty 2015 do kwiecień 2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 2.635,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW:

Projekt kierowany jest do Mam opiekujących się dziećmi do lat 2, które potrzebują wsparcia, integracji z innymi osobami o podobnych problemach.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Celem projektu jest zorganizowanie cyklu spotkań dla mam z ciekawymi gośćmi, stworzenie miejsca spotkań, gdzie będzie można się spotkać, wymienić doświadczenia, rozwijać swoje umiejętności wychowawcze , zdobyć umiejętności i kompetencje w wychowaniu dzieci oraz dbaniu o ich prawidłowy rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny. Spotkania mają stworzyć możliwość mamom opiekującym się dziećmi wyjścia poza ramy domu i najbliższej rodziny. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy pogoda często jest nieciekawa. Spotkania odbywać się będą w OKSiR – Wyspa Skarbów. Podczas spotkań będą odbywały się prelekcje instytucji współpracujących w projekcie. Miejsko – Gminna Przychodnia (spotkanie z położną, pediatrą), Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Świeciu (temat szczepienia oraz wpływ picia alkoholu przez kobiety w ciąży na późniejszy rozwój dziecka). Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna („Bunt dwulatka”, „Jak mówić do dzieci by słuchały”). Projekt jest również okazją do spotkania się z innymi dziećmi, wspólną zabawą i integracją. Zabawy z animatorem – „KREATYWAKA” mają zostać wkomponowane jako rozwój dzieci w trakcie spotkań matek ze specjalistami.

W trakcie spotkań z rodzicami, zostanie przeprowadzony wywiad z uczestnikami dotyczący, tego czego oczekują od miasta i od instytucji współpracujących w projekcie w związku ze swoim rodzicielstwem. Co ułatwiłoby im wychowanie, wsparło ich rozwój oraz rozwój ich dzieci, z jakimi bolączkami muszą się zmagać, oraz co chcieliby utrwalić w życiu swoich dzieci i swoim. Z zebranych wywiadów oraz spotkań zostanie stworzony folder.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: „OD OWIECZKI DO CZAPECZKI”
INICJATOR: Koordynator – Klaudiusz Jarych
TERMIN REALIZACJI: od 01.07.2015 do 31.07. 2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 2.430,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW:

Projekt kierowany jest do dzieci i młodzieży – realizowany w okresie wakacji letnich.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Projekt ma na celu pokazanie dzieciom i młodzieży skąd się bierze wełna i jak przebiega proces jej pozyskiwania i przetwarzania. Zajęcia obejmowałyby strzyżenie owiec, czyszczenie i pranie wełny, suszenie, gręplowanie, farbowanie, przędzenie. Dzieci mają aktywnie uczestniczyć w zajęciach (mogą dotykać, prać wełnę, wyczesywać). Po części obejmującej pozyskiwanie i przetwarzanie wełny, nastąpiłaby część konkursowa z nagrodami, gdzie będzie można sprawdzić czy dzieci zapamiętały coś z tych warsztatów. Ostatnią częścią byłyby warsztaty z dziećmi, na których dzieci pod okiem instruktora własnoręcznie ufilcują ozdobę lub zabawkę, którą zabiorą do domu. Inicjatywa zostanie zrealizowana w Grucznie przy młynie. Jest to magiczne miejsce należące do Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły. To właśnie tam wypasane są owce wrzosówki i jest to idealne miejsce do przekazania dzieciom elementów tradycji i kultury. Warsztaty odbywać się będą w Otwartej Strefie Twórczej w Grucznie. Warsztaty odbywać się będą 4 razy, przez dwa tygodnie, oddzielnie dwie grupy, uwieńczeniem warsztatów będzie wystawa prac dzieci w Kościele w Grucznie oraz Otwartej Strefie Twórczej.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: Warsztaty rozwojowe dla osób dotkniętych chorobą nowotworową.
INICJATOR: Koordynator – Katarzyna Lipowiec
TERMIN REALIZACJI: od 01.03.2015 – 30.04.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 2.000,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW:

Inicjatywa skierowana jest zarówno do mieszkańców Świecia dotkniętych chorobą nowotworową w tym amazonek. Planuje się objęcie wsparciem bezpośrednim grupy 25 osób.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

W ramach inicjatywy planuję się przeprowadzić warsztat rozwojowy „Jak skutecznie skontaktować się z sobą i innymi?”, którego celem jest podniesienie jakości życia uczestników warsztatu, poprzez zwiększenie świadomości siebie i naukę efektywnej komunikacji. Warsztat prowadzony w oparciu o metodę empatycznej komunikacji Marshalla Rosenberga (Porozumienie bez Przemocy, ang. Nonviolent Communication ( NVC).

W czasie warsztatu wykorzystane zostaną metody aktywnej edukacji z uwzględnieniem takich technik jak: praca w małych grupach, symulacje, odgrywanie scenek, ćwiczenia indywidualne. Warsztat będzie łączył teorie metody z praktyką. Ćwiczenia oparte będą na osobistych przykładach, będziemy wykorzystywać swoje doświadczenia oraz sytuacje, które wytworzą się podczas warsztatów. Warsztaty poprowadzi Ewa Krzymuska – Gryncewicz, trenerka rozwoju osobistego, absolwentka Studium Trenerów Komunikacji opartej na Empatii (Dojrzewalnia Róż w Warszawie w współpracy z Polskim Towarzystwem Psychologicznym), doświadczona mediatorka wpisana na listę mediatorów Sądu Okręgowego w Gdańsku, z wykształcenia pedagożka. Od 2008 roku prowadzi szkolenia, warsztaty, grupy rozwojowe oparte na metodzie empatycznej komunikacji M. Rosenberga.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: „DRUŻYNA Z TRADYCJĄ”
INICJATOR: Koordynator – Grupa Nieformalna „DOBROTKOWO”
TERMIN REALIZACJI: od 20.04.2015 do 12.06.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 1.440,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW:

Odbiorcami są dzieci i młodzież (grupa wiekowa 10-15 lat) zamieszkujące wieś Wiąg, w tym dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Wiągu.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Celem projektu są aktywne działania upowszechniające lokalną historię i tradycje ściśle związane z działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiągu, nakierowane na wykreowanie ochotniczej straży młodzieżowej pn. „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Wiąg”. W OSP Wiąg od wielu wielu lat zauważalna jest tendencja do włączania się w szeregi strażaków ojców, wnuków, co stało się niejako tradycją, mimo iż znaczna większość strażaków nie ma świadomości o tak mocno zakorzenionej skłonności do bycia strażakiem. Dzięki poniższym działaniom na nowo odkryjemy i utrwalimy tradycję lokalną wśród dzieci i młodzieży, wzmocnimy tożsamość lokalną młodego pokolenia oraz zaszczepimy w nich pasję do bycia strażakiem w przyszłości.

W programie:

  • spotkania z tradycją i historią OSP Wiąg z udziałem wieloletnich strażaków i ekspertów w dziedzinie pożarnictwa, zachęcimy dzieci i młodzież do przybycia na spotkania z rodziną, a zwłaszcza z członkami rodziny, którzy są/byli powiązani z OSP (wymiana doświadczeń, zainspirowanie młodzieży ochotniczą pracą na rzecz OSP); na pierwszym spotkaniu ogłoszenie konkursu wiedzy o OSP – udział w konkursie ma zachęcić młodzież do aktywnego słuchania i zdobywania wiedzy o historii straży w Wiągu od ojców, dziadków, którzy związani są lub byli z OSP; na drugim spotkaniu nabór ochotniczej drużyny młodzieżowej (grupa wiekowa 10-15 lat).

  • wizyta edukacyjna do wyspecjalizowanej jednostki pożarniczej w Świeciu celem zapoznania drużyny z pracą strażaków, z ćwiczeniami z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i urządzeń ratowniczych, w tym pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem defibrylatora, następnie wizyta w Muzeum Pożarnictwa w Świeciu,

  • aktywne spotkania ochotniczej drużyny młodzieżowej – pokazy sprzętu pożarniczego i ratowniczego OSP Wiąg połączone z aktywnymi ćwiczeniami młodzieży przygotowującymi do podjęcia działań ratowniczych, pokazy sił, ćwiczenia ze sprzętem, np. budowa linii gaśniczej, uczestnictwo w próbnym alarmie pożarowym w Szkole Podstawowej w Wiągu,

  • zaprzysiężenie najwytrwalszych członków Ochotniczej Drużyny Młodzieżowej do OSP Wiąg,

  • w czerwcu sprawdzenie wiedzy o OSP Wiąg dla drużyny – w formie quizu z tematyki poruszanej w trakcie projektu.

hrimg

TYTUŁ PROJEKTU: OTWARTY ZAMEK
INICJATOR: Koordynator – Mateusz Piątek
TERMIN REALIZACJI: od 19.06.2015 do 19.09.2015
WNIOSKOWANA KWOTA WSPARCIA Z OKSiR: 3.000,00 zł

GRUPA ODBIORCÓW:

Inicjatywa kierowana jest do wszystkich ludzi niezależnie od wieku.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU:

Zostaną utworzone specjalne strony (fanpage Facebook, wydarzenia) oraz podstrony (oksir.eu) które z wyprzedzeniem będą informowały społeczność o danym na dany dzień wydarzeniu. Zostaną utworzone spoty reklamowe do telewizji kablowej CSW oraz do gazet lokalnych, Teraz Świecie, Czas Świecia, Świecie24, a także plakaty i ulotki. Celem projektu jest utworzenie strefy eventowej oraz animacyjnej na terenie Zamku Krzyżackiego w Świeciu w trakcie wakacji letnich. Cykl imprez ma na celu integrację społeczności lokalnej, skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. Poprzez edukacje i animacje kulturalną chce zachęcić do upowszechnienia kultury i do czynnego uczestnictwa i współtworzenia jej. Działania będą odbywać się przez 3 miesiące( łącznie z działaniami reklamowymi), każdego tygodnia, rozpoczynając w czwartek, a kończąc w niedzielę. Każdy dzień będzie oparty na podstawowych działaniach tematycznych:

Czwartki „Małe Piątki” – mają na celu wprowadzenie ludzi w początek weekendu, wielką przyjemnością będzie wydłużenie go o jeden dzień i nadanie mu nazwy „Mały Piątek”. Czwartek to dzień „planszówek”, ogłosimy zbiór gier planszowych wśród społeczności Świeckiej, które będą udostępniane i wypożyczane w naszej kawiarence zamkowej. Dodatkowo w czwartki będą tworzone kliparty, czyli playlisty teledyskowe. Ludzie na fanpage’u będą mogli wybierać jakie teledyski mają być pokazywane.
Piątki „Kino Letnie”– Piątki będą w głównej mierze oparte na Kinie Letnim. Z tygodniowym wyprzedzeniem na naszym fanpage’u będą udostępniane 2 tytuły filmów. Zainteresowani będą mogli mieć wpływ na to jaki film puszczamy poprzez głosowanie.
Soboty „Zam-Art-ek” – Jest to dzień w którym w głównej mierze skupimy się na koncertach, wystawach (fotograficznych/malarskich), projektach jam session i stand up, czy imprezami tanecznymi. Będziemy prowadzić nabór zespołów muzycznych z możliwością przeprowadzenia konkursu, na to jaki zespół okazał się najlepszym zespołem cyklu „Otwarty Zamek”. Główną nagrodą miałaby być przeprowadzona video sesja w Claustrofonia Session Świecie. Nabór zespołów będzie trwał do końca czerwca. Spośród zgłoszeń wybierzemy minimum 20 zespołów. Zespoły będą podlegać głosowaniu społeczności mieszkającej na terenie Świecia i powołanej ku specjalnej okazji Jury. Strefa „Zam-Art-Ek” ma służyć jako promocja młodych twórców, chcemy zachęcić do tego by nie szufladkowali swoich prac i mieli okazję pokazania się szerszej publiczności.
Niedziele „CHILL GRILL” Niedziela to dzień wypoczynku i możliwości integracji. Chcemy zachęcić ludzi do wspólnego grillowania i animacyjnych zabaw z dziećmi. Dołożyć kino familijne, a jako że cykl dzieje się w okresie letnim, chcemy także utworzyć mini plaże, wypełnić miejsce zraszaczami i wszelkimi materiałami składającymi się na to, by taką mini plaże utworzyć. Będzie to także miejsce dostosowane to tego, by móc w spontaniczny sposób umówić się z najbliższymi. Każdy z tych dni zostanie wyposażony w dodatkowe eventowe wydarzenia.

hrimg

[poll id=”1″]

Weź udział w głosowaniu i wybierz najlepszy projekt!
Skip to content