masz pomysł?

Zrealizuj go właśnie teraz!

Inicjatywy 2022

ŻK/2/2022 „Ogryzek społeczeństwa” – tomik wierszy, inicjator: Szymon Piątkowski

Termin realizacji: 23.05-30.09.2022

Tomik „Ogryzek społeczeństwa” to zbiór autorskich wierszy Szymona Piątkowskiego, poruszających problemy z jakimi borykamy się na codzień. W ramach inicjatywy zostanie wydanych 500 sztuk egzemplarzy publikacji oraz sfinansowana zostanie promocja książki – w tym organizacja spotkań autorskich połączonych z promocją tomiku (termin do uzgodnienia).


ŻK/3/2022 „Okruchy życia – ciąg dalszy”, inicjator: Alicja Kosiedowska

Termin realizacji: 23.05-15.10.2022

Wydanie tomiku wierszy Alicji Kosiedowskiej (300 egzemplarzy). Projekt okładki, skład i korekta przygotowane przez Aleksandrę Gąsowską. Promocja publikacji połączona ze spotkaniem autorskim odbędzie się we wrześniu w Klubokawiarni Kultura. Dane techniczne publikacji: format netto 165×235, 160 stron, papier Ecco Book cream, druk cyfrowy, okładka karton + folia, oprawa klejona.


ŻK/4/2022 „Czy lubisz Świecie? / Za co lubisz Świecie?”, inicjator: Wojciech Pogoda

Termin realizacji: 01.07-30.09.2022

Film przedstawiać będzie charakterystyczne i najbardziej rozwinięte w ostatnim czasie okolice miasta. Ruchome i stałe ujęcia przeplatane będą rozmowami ze znanymi osobami w Świeciu, a także z przypadkowo napotkanymi przechodniami, którym zostanie zadane jedno pytanie: „Za co lubisz Świecie?”. Przy produkcji prawdopodobnie użyte zostaną też ujęcia z drona.
Film będzie poniekąd nawiązywał do produkcji z 2005 roku. W serwisie YouTube cieszy się ona sporym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Nowego filmu nie należy jednak traktować jako kontynuacji serii.


ŻK/5/2022 „Świeckie opowieści, czyli co fludin usłyszał i gzubom chce pomamrotać” – bajka terapeutyczna, inicjator: Marta Jasnoch-Brzeska

Termin realizacji: 23.05-01.12.2022

Inicjatywa kierowana jest do dzieci w wieku od 5 od 12 lat, a także dzieci z niepełnosprawnościami powyżej szóstego roku życia. Obejmuje wydanie bajki w formie papierowej oraz audiobooka.
Dla dzieci ze szczególnymi potrzebami, przygotowana zostanie wersja bajki z większą książką, nagrany zostanie audiobook, a także chciałabym przetłumaczyć bajkę na język migowy we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.
Głównym celem bajki jest rozbudzenie w młodych ludziach ciekawości kociewskim dialektem, dodatkowo bajka terapeutyczna ma na celu umacnianie dziecka, rozwijanie jego wiadomości o świecie, otwieranie go na nie doznania, a także naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresujących.
Promocja bajki połączona będzie ze spotkaniem autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu.


ŻK/6/2022 Świecie do góry nogami, inicjator: grupa nieformalna „Sztuka gimnastyczna Świecia” reprezentowana przez Adrianę Krzemińską

Termin realizacji: 01.06-15.09.2022

W ramach inicjatywy powstanie film promocyjny Świecia ukazujący najpiękniejsze zakątki miasta, a na ich tle układy gimnastyczne oddające klimat danego miejsca. Ujęcia brane pod uwagę to typowe miejsca, które kojarzą się z kulturą, historią i granicami Świecia.
Zamek, Stara Fara, Wieża, Młyn Przechowo, Most w Kozłowie, nowa S5, Diabelce – te miejsca zostaną pokazane w filmie. Historia danego miejsca przeplatać się będzie z prezentowanymi na jego tle akrobacjami w postaci krótkich układów niosących ze sobą dużą dawkę emocji.
Do realizacji scen do filmu zaangażowanych będzie mnóstwo osób – młode pokolenie wspólnie ze starszymi koleżankami i rodzicami będą pracować wspólnie w celu ukazania szczególnych miejsc Świecia oraz kultury i sztuki swojego miasta.
W ramach inicjatywy powstanie wspomniany film (ok.10 minut), trailer (20-30 sekund) oraz making-off (do 30 minut). Premiera filmu odbędzie się we wrześniu w kinie Wrzos w Świeciu. Ponadto film zostanie zamieszczony na kanale YouTube OKSiR w Świeciu. Trailer będzie wyświetlany przed filmami w kinie.
Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść inicjatywy jest to, że osoby zaangażowane w realizację filmu nie tylko będą miały okazję do integracji międzypokoleniowej, ale również poszerzą swoją wiedzę na temat magicznych zakątków Świecia.


ŻK/7/2022 „Świeckie festiwale”, inicjator: Wojciech Radtke

Termin realizacji: 15.06-03.12.2022

W ramach inicjatywy „Świeckie Festiwale” powstanie cykl filmów dokumentalnych na temat czterech wiodących festiwali odbywających się w Świeciu. Będą to około 15-minutowe filmy poświęcone Maratonowi Piosenki Osobistej („Nocne Śpiewanie), Międzynarodowemu Festiwalowi Orkiestr Dętych, Festiwalowi Mocnych Brzmień oraz festiwalowi Blues na Świecie.
Każdy odcinek zawierać będzie wywiady, wspomnienia, retrospekcje z ludźmi, którzy tworzyli czy też tworzą i biorą udział w organizacji poszczególnych festiwali. Ważnym punktem będą materiały archiwalne. Do wspomnień zaproszeni zostaną osoby bezpośrednio zaangażowane w organizację wspomnianych wydarzeń (w przeszłości i obecnie) m.in. Edward Świtlik – pomysłodawca MFOD, Andrzej Spanel – jeden z pomysłodawców FMB, Grzegorz Suliga, Dariusz Stawski, Tomasz Stanny, itp.
Gotowy materiał, zostanie przekazany na płycie DVD oraz zamieszczony na kanale YouTube OKSiR. W ramach projektu zostaną także opracowane napisy do filmów.

Weź udział w głosowaniu i wybierz najlepszy projekt!
Skip to content