Zgłoszone inicjatywy – 2021
1/ŻK/2021 „Modelarstwo kartonowe”, inicjator: Jerzy Dończyk
Inicjatywa polegająca na prowadzeniu warsztatów z zakresu modelarstwa kartonowego i plastikowego będzie realizowana w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej przy ulicy M. Kopernika 2 w Świeciu.
Warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży (8-18 lat) będą organizowane w okresie wakacyjnym dla dwóch grup (od poniedziałku do piątku, 3 godziny dziennie) z uwzględnieniem obecnego stanu epidemiologicznego. Po warsztatach zostanie zorganizowana wystawa modeli. Prowadzący Jerzy Dończyk oraz Marek Wantowski.
Ramowy program warsztatów:
– wprowadzenie: technika budowy modeli plastikowych, obróbka mechaniczna części plastikowych;
– klejenie modelu według instrukcji;
– poznawanie technik malowania modeli plastikowych, malowanie modeli;
– klejenie modelu kartonowego.
Na zakończenie zostanie otwarta wystawa modeli wykonanych podczas warsztatów połączona z wręczeniem pamiątkowych dyplomów.
2/ŻK/2021 „Artystyczne zaplatanie międzypokoleniowej nici”, inicjator: grupa wolontariacka działająca przy DPS w Świeciu
Integracja międzypokoleniową o charakterze artystycznym dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w różnym przedziale wiekowym w celu ich aktywizacji. Inicjatywa odbędzie się 15 i 16 września 2021 r. w ogrodzie przy Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincenta a Paulo przy ulicy Wojska Polskiego 128 (za szpitalem miejskim).
15.09.2021, godz. 10:00-13:00
Każda grupa zaproszonych uczestników m.in. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz osób dorosłych, przedstawi dowolny występ artystyczny o wybranej przez siebie tematyce. Takie działania pozwalają lepiej poznać otaczający świat, jego właściwości, elementy, budują relacje. Aktywność twórcza jest czynnikiem stymulującym rozwój. Niezależnie od wieku poprawia nastrój, usprawnia procesy myślowe i pamięciowe, kształtuje kompetencje społeczne, wpływa na poczucie własnej wartości. Organizowane wydarzenie stworzy dodatkową sytuację wyzwalającą twórczość w różnej formie np. poprzez teksty literackie, taniec czy śpiew.
Aktywność twórczą rozwija także działalność plastyczna. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach plastycznych, które rozwijają inicjatywę, wiarę we własne siły, a więc cechy bardzo cenne w życiu młodego jak i dojrzałego człowieka. Taka forma zajęć pobudza rozwój umysłowy i emocjonalny, usprawnia ręce, koordynację wzrokowo- ruchową stanowi teren ich artystycznych doświadczeń. Jedną z form planowanych warsztatów będzie wykonywanie odlewów gipsowych. Uczestnicy pod kierunkiem instruktora zapoznają się z materiałami i sposobem ich wykonania.
Kolejny warsztat to Scrapbooking. Ta forma przedstawi uczestnikom sztukę rękodzieła polegająca na ozdabianiu kartek, pudełek czy albumów za pomocą wycinanek, naklejek i wielu innych elementów. Dzięki tej technice można tworzyć niepowtarzalne, przestrzenne kompozycje.
16.09.2021 r., godz. 10:00-13:00
Tak jak dzień wcześniej każda grupa zaproszonych uczestników przedstawi dowolny występ artystyczny o wybranej przez siebie tematyce.
W celu rozwinięcia twórczości artystycznej planuje się poprowadzenie warsztatów DECOUPAGE. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z techniką ozdabiania odpowiednio przygotowanej powierzchni, wzorami z cienkiego papieru. Ta bardzo uniwersalna technika pozwala na ozdabianie produktów wykonanych z różnego tworzywa – drewna, szkła, metalu, ceramiki czy tkanin. Dzięki prostocie tej techniki może się nią zająć niemal każdy, niezależnie od wieku i stopnia umiejętności manualnych. Zdobnictwo w takiej postaci jest kierowane do osób początkujących, starszych czy niepełnosprawnych niemających większego doświadczenia w dekorowaniu przedmiotów. Ze względu na swoją nieskomplikowaną naturę, pozwala na szybkie zdobycie umiejętności, wprawy i osiąganie coraz ciekawszych efektów.
Następnie będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach malowania tkanin. Jest to sposób na budowanie kolorowych obrazów i wzorów za pomocą farb i flamastrów. Malowanie tkanin to ciekawa zabawa, w efekcie której powstać mogą niepowtarzalne ubrania i spersonalizowane prezenty dla najbliższych.
Z punktu widzenia społecznego, zajęcia terapeutyczne dają możliwość zacieśnienia relacji interpersonalnych z innymi uczestnikami, redukując poczucie alienacji i wyobcowania. Udział w planowanych zajęciach stworzy uczestniczącym szansę na otwarcie się na nowe doświadczenia. Warsztaty plastyczne pobudzą sensorycznie, ale też wspomogą utrzymanie zdolności manualnych. Wpłyną również na decyzje odnośnie samodzielnego podejmowania innych aktywności.
Zaplanowane są także wydarzenia towarzyszące, m.in. gry i zabawy, makijaż artystyczny, skręcanie balonów, zabawy z bańkami mydlanymi, warsztaty pierwszej pomocy, itp.
3/ŻK/2021 „Szanujemy, doceniamy i wspieramy – jesteśmy z Wami”, inicjator: Dorota Macikowska
Celem projektu jest wydanie 16-stronicowej publikacji promocyjnej formatu A4 (6500 sztuk) dotyczącej działalności pomocowej dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych na terenie Gminy Świecie. W gazecie umieszczone będą podstawowe informacje dotyczące działalności poszczególnych jednostek, instytucji i stowarzyszeń zajmujących się pomocą i wsparciem osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych ich funkcjonowanie, podstawowe cele i założenia jak i formy terapii. W artykułach będą również umieszczone wywiady z kierownikami danych instytucji dotyczących historii ich placówki oraz organizacji pracy. Gazeta będzie zawierać galerię zdjęć archiwalnych jak i współczesnych.
4/ŻK/2021 „Warsztaty Nowego Cyrku”, inicjator: Patryk Rybus
Warsztaty Nowego Cyrku polegają na zapoznaniu uczestników w różnym wieku (od 13 roku życia) ze sztukami nowocyrkowymi: żonglerką, modelowaniem balonów, diabolo, chodzeniem na szczudłach, kręceniem talerzami i poi. Działanie zachęca do aktywnego i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu i samorealizacji osób w każdym wieku. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chcących zacząć przygodę ze sztukami cyrkowymi.
Warsztaty organizowane będą w obrębie Amfiteatru, codziennie przez 2 tygodnie po 3 godziny – 4 grupy warsztatowe, jedna grupa 3 dni.
Pierwsza grupa 3-5.08
Druga grupa 6-8.08
Trzecia grupa 9-11.08
Czwarta grupa 12-14.08
Instruktorzy: Marcin Krzywański, Oliwia Kwiecień
Marcin Krzywański- artysta cyrkowy, performer, busker, scenarzysta i wykonawca spektakli cyrkowych 5 lat doświadczenia na scenie, głównie w pokazach fireshow i variete Założyciel i występujący w grupach artystycznych Teatr Ognia „TARO” oraz „GOKO Fireshow” Stale współpracujący z firmą „Mosaic-Cyrkowe Atrakcje” w charakterze artysty scenicznego, konferansjera oraz instruktora sztuk nowocyrkowych (jak np. żonglerka, szczudlarstwo, manipulacje poi, diabolo) Działający z zasadami Pedagogiki Cyrku tj. aktywizacji ruchowej i rozwoju poprzez naukę umiejętności cyrkowych, będących atrakcyjną formą aktywności fizycznej.
Oliwia Kwiecień – instruktorka i animatorka, opiekunka dzieci i młodzieży podczas wielu warsztatów organizowanych przez Alternatywną Pracownię Kultury, instruktorka sztuk nowocyrkowych z umiejętnościami takimi jak: żonglerka, szczudlarstwo, manipulacja poi i talerzami.
5/ŻK/2021 „Działalność twórcza i artystyczna jako forma komunikacji międzypokoleniowej”, inicjator: Kamilla Lewandowska
Inicjatywa polega na zrealizowaniu zajęć plastycznych w formie warsztatów, które będą przeprowadzone stacjonarnie w budynku szkoły oraz w plenerze (Świecie, Gruczno, Sartowice; wycieczki w terenie mogą ulec przesunięciu na inny termin ze względu na złe warunki pogodowe, które mogą się pojawić). Zrealizowane zostaną również zajęcia rytmiczno-taneczne i teatralne.
W inicjatywie wezmą udział uczniowie wraz z mieszkańcami Sołectwa Polski Konopat oraz nauczyciele. Prezentacja działań z podziałem na poszczególne moduły:
– Moduł archiwizacji dokumentów: podpisanie dokumentów uczestniczenia w Programie „Żyj Kulturą” 2021, podpisanie oświadczenia o ochronie danych osobowych i publikacji wizerunku oraz przypomnienie zasad bezpieczeństwa, wykonywanie zdjęć, wykonywanie albumu fotograficznego, tworzenie prezentacji multimedialnych ze zgromadzonych materiałów, tworzenie folderu z realizacji projektu.
– Moduł działań twórczych: warsztaty plastyczne (zajęcia stacjonarne przeprowadzone w budynku szkoły oraz w plenerze w formie wycieczek (Świecie, Gruczno, Sartowice); w zajęciach weźmie udział starsze i młodsze pokolenie uczniowie oraz starsze pokolenie Sołectwa Polski Konopat. Spotkania będą odbywały się według ustalonego harmonogramu.
– Moduł rekreacyjno-kulturalny: zajęcia rytmiczno–taneczne, zajęcia teatralne (przygotowanie akademii szkolnych), prezentacja multimedialna. Spotkania będą odbywały się według ustalonego harmonogramu w budynku szkoły.
7/ŻK/2021 „Świeckie festiwale”, inicjator: Wojciech Radtke
Projekt polega na stworzenia cyklu 10-minutowych dokumentów filmowych o czterech festiwalach odbywających się w Świeciu: Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych, Maratonie Piosenki Osobistej, Festiwalu Mocnych Brzmień oraz Blues na Świecie Festival. Każdy z filmów bedzie poświęcony jednej imprezie i będzie zawierał wywiady, wspomnienia ludzi, którzy tworzyli lub tworzą i biorą udział w ich organizacji. Do wspomnień zaproszene zostaną m.in. Edward Świtlik – pomysłodawca MFOD, Andrzej Spanel – jeden z pomysłodawców FMB, Grzegorz Suliga, Tomasz Stanny, Dariusz Stawski. Ważnym punktem będą również nagrania archiwalne. Gotowy materiał, zostanie przekazany na płycie DVD i udostępniony na kanale YouTube OKSiR.