masz pomysł?

Zrealizuj go właśnie teraz!

Zgłoszone projekty – Żyj Kulturą 2020

Do tegorocznej edycji programu Żyj Kulturą zostało zgłoszonych 13 inicjatyw oddolnych, z czego jedna inicjatywa nie spełniała wymogów formalnych i nie przeszła do następnego etapu. Pozostałe inicjatywy zostaną poddane głosowaniu internautów. . Siedem najlepiej ocenionych inicjatyw otrzyma dotację w wysokości 5000 zł i zostanie zrealizowanych w określonych we wnioskach terminach.

Głosowanie zostanie uruchomione 20 kwietnia (poniedziałek) o godz. 12:00 i potrwa do 24 kwietnia (piątek) do godz. 12:00. Głos można oddać raz na 24 godziny na jeden ze zgłoszonych  projektów:

Warsztaty streetartowe „Świecie na Stulecie”, inicjator: Tomasz Pasiek, wniosek nr: 1/ŻK/2020
Termin realizacji: 21.09.2020 – 09.12.2020

Opis projektu: Projekt polega na zorganizowaniu interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych dla młodzieży w wieku 13-19 lat. Uczestnicy – wykorzystując technikę szablonu – stworzą prace z dziedziny street artu związane z historią Świecia i regionu oraz nawiązujące do obchodów 100-lecia powrotu Świecia do Macierzy. Zdobędą też praktyczną wiedzę na temat pracy z matrycą (szablonem) i tworzeniu przy jej pomocy zaangażowanych prac artystycznych. Ponadto na warsztatach przedstawiona zostanie wiedza na temat insygniów gminy Świecie na przestrzeni wieków, które następnie zostaną odwzorowane w przestrzeni miejskiej.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Tomasz Pasiek – mieszkaniec Świecia, społecznik, wieloletni członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej. Pomysłodawca i koordynator projektu Wolontariatu Europejskiego w latach 2013-2019, Festiwalu podróżników Piąty Ocean w latach 2017-2020, projektu kuratorskiego dla młodych artystów Świecka Sztuka w latach 2014-2019, projektu podróżniczego Ekspedycja Cztery Oceany w latach 2015-2018, obchodów Roku Rzeki Wdy 2019 w powiecie świeckim oraz Konferencji popularno-naukowej „Miasto moje, a w nim…”.

„Ogród pokoleń-bądźmy razem”, inicjator: Grupa wolontariacka działająca przy Domu Pomocy Społecznej w Świeciu,  wniosek nr: 2/ŻK/2020
Termin realizacji: 16.09.2020 – 17.09.2020

Opis projektu: Inicjatywa dotyczy Gminy Świecie i zintegruje dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież oraz osoby starsze niepełnosprawne z powiatu świeckiego. Uczestnicy przedstawią występ sceniczny pt „Ogród pokoleń, każdy może być przyjacielem, nie liczy się wiek a człowiek”. Wszyscy będą mogli dodatkowo uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych takich jak zajęcia plastyczne, stolarskie, pszczelarskie oraz w grach, zabawach zręcznościowych i z chustą animacyjną. Dodatkowe atrakcje: alpakoterapia, dogoterapia, przejazd bryczką, dmuchany plac zabaw. Swój zawód zaprezentują również Straż Pożarna, Straż Miejska i Policja. Te działania mają nauczyć zarówno ludzi młodych jak i starszych wzajemnej komunikacji, tolerancji i szacunku. Planowana inicjatywa zrealizowana zostanie w 2 dni w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej w Świeciu.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Renata Szczygieł, Paulina Szwajkiewicz, Wojciech Detlaf – mieszkańcy Świecia i okolic. Wspólnie tworzą grupę wolontariacką działającą przy Domu Pomocy Społecznej w Świeciu. Ich działalność skupia się głównie na spędzaniu czasu z mieszkańcami, wspólnych rozmowach, zabawach okolicznościowych i nie tylko. Starają się umocnić w nich poczucie własnej godności, sprawić aby nie czuli się samotni. Posiadają doświadczenie w kwestii realizacji projektów, między innymi w 2018 roku zrealizowali projekt „Ogród pokoleń” zaś w 2019 roku „Artystyczny ogród młodych- uczmy się wszyscy” z ramienia Żyj kulturą.

Edukacja przez szachy – inicjator: Andrzej Leśniak, wniosek nr: 3/ŻK/2020 
Termin realizacji: 07.09.2020 – 24.10.2020

Opis projektu: Projekt przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Polegał będzie głównie na nauce gry w szachy od podstaw, prowadzony przez sędziów i zawodników mających wieloletnie doświadczenie w grze w szachy. Zostaną utworzone dwie grupy – początkujących i grupa zaawansowanych ( mająca doświadczenie w szachach).Zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu po dwie godziny, głównie w Hali Widowiskowo- Sportowej w Świeciu a także w szkołach. Na zakończenie planowany jest turniej szachowy, sprawdzający wiedzę zdobytą podczas projektu.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Andrzej Leśniak – mieszkaniec Ernestowa. Od 2012 roku zajmuje się organizacją życia szachowego w gminie i powiecie świeckim, a od 2016 w województwie jako wiceprezes KPZSzach do spraw organizacyjnych, polegającą na organizacji turniejów szachowych (ok. 20 rocznie w tym Mistrzostwa Polski Juniorów), promowaniu nauki gry w szachy przez dzieci i dorosłych. Na co dzień prowadzi z żoną gospodarstwo ekologiczne, produkuje „Smaki Natury” – żywność ekologiczną , tradycyjną i regionalną.

Otwarta przestrzeń – graffiti, inicjator: Patryk Rybus, wniosek nr: 4/ŻK/2020 
Termin realizacji: 16.07.2020 – 30.08.2020

Opis projektu: Projekt przeznaczony jest dla młodzieży oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Przewidywane jest uczestnictwo 4 grup po 10 osób. Podczas warsztatów uczestnicy projektu wspólnie z instruktorem wybiorą temat pracy, przygotują wstępne szkice i projekty, następnie używając wielu kolorowych sprayów wykonają pracę. Prace te będą wykonywane na terenie parku miejskiego na wcześniej przygotowanych płachtach papieru o wymiarach ok. 2 metry na 3 metry. Warsztaty zostaną zakończone wystawą w Galerii Okno – prace będzie można oglądać przez dwa tygodnie.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Patryk Rybus – student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku intermedia, performer, redaktor „Domu wariatów”, logopeda, instruktor prowadzący warsztaty teatralno-logopedyczne.

Naturalnie – inicjator: Nadia Tomasik, wniosek nr: 5/ŻK/2020 
Termin realizacji: 22.06.2020 – 28.07.2020

Opis projektu: Działania „Naturalnie” przeznaczone są dla dzieci powyżej 8 roku życia. Polegać będą na stworzeniu kilku obiektów przestrzennych o wysokości do 1,5 metra ze znalezionych na terenie parku miejskiego w Świeciu elementów naturalnych (gałęzie, sucha trawa, liście, kamienie), a następnie wystawienie ich w galerii Okno, gdzie można będzie je podziwiać przez tydzień. Projekt ten ma również na celu nauczenie dzieci brania odpowiedzialności za swoje działania, gdyż po tygodniu wystawy dzieci są zobowiązane to wspólnego rozłożenia rzeźb i „posprzątania po sobie”.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Nadia Tomasik – Absolwentka bydgoskiego Liceum Sztuk Plastycznych, studentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku grafiki, realizatorka i pomysłodawczyni kilkunastu akcji performatywnych na terenie trójmiasta, autorka komiksów, współzałożycielka i animatorka galerii Chaos w Domu Polskim w Gdyni.

Warsztaty Nowego Cyrku, inicjator: Marcin Krzywański, nr wniosku: 6/ŻK/2020 
Termin realizacji: 31.07.2020 – 21.08.2020

Opis projektu: Warsztaty przeznaczone dla osób powyżej 13 roku życia, w których uczestnicy nauczą się żonglowania, modelowania balonów oraz wielu innych sztuczek cyrkowych. Warsztaty przeprowadzane będą od 17 sierpnia do 22 sierpnia, po 4 godziny dziennie, z nową grupą każdego dnia. Pod koniec każdego dnia, na specjalnym podeście (scenie) zaprezentowane zostaną nowo zdobyte umiejętności. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się również teoretycznych zagadnień dotyczących Nowego Cyrku.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Marcin Krzywański – Student Uniwersytetu Gdańskiego mający 6 lat doświadczenia w prowadzeniu pokazów i warsztatów cyrkowych w całej Polsce, animator kultury.

Paper Monsters, inicjator: Oliwia Kwiecień,  nr wniosku: 7/ŻK/2020 
Termin realizacji: 3.07.2020 – 9.08.2020

Opis projektu: Projekt kierowany jest do dzieci w wieku od 10 lat. Ma na celu przedstawienie największych strachów dzieci w postaci potworów. Papierowych potworów, których nazwy będą przedstawiały największe strachy dzieci, np. „Późny powrót mamy”, „Zła ocena na sprawdzianie”, „Noc”. Na warsztatach uczestnicy pod okiem instruktorów zaprojektują, wykonają i na sam koniec rozbiorą wykonane rzeźby. Wszystko wykonywane będzie na świeżym powietrzu – na terenie parku miejskiego. Obiekty wykonane będą z tektury, pudełek, papieru, drewna, dodatkowo będą zdobione w sposób indywidualny (do dyspozycji m.in.: kolorowy papier, plastelina, farby, kredki, pastele). Uczestnicy będą tworzyć poszczególne mniejsze elementy, które łączone będą (za pomocą taśmy klejącej, sznurków, zszywek i kleju) przez instruktorów do wykonanych z drewna dwumetrowych stelaży.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Oliwia Kwiecień – Absolwentka I LO Świecie, redaktorka „Domu wariatów”, animatorka kultury.

Przyjaciele Domu, inicjator: Cecylia Erdmanis,  nr wniosku: 8/ŻK/2020
Termin realizacji: 09.09.2020 – 9.12.2020

Opis projektu: Inicjatywa polegać będzie na przedstawieniu społeczności lokalnej oraz zaprzyjaźnionym Domom umiejętności, dorobku oraz pracy twórczej i terapeutycznej uczestników (podopiecznych) Środowiskowego Domu Samopomocy w Świeciu. Działania te mają uświadomić społeczności lokalnej idei ŚDS, oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Odbędą się warsztaty artystyczne, w czasie których będą tworzone plakaty, zaproszenia, swojskie wyroby oraz film i kronika o ŚDS. Prace te będą przedstawione w formie wystawy. Odbędzie się również występ zaproszonego artysty z którym uczestnicy będą mogli zaśpiewać kolędy. W projekcie weźmie udział 30 uczestników, 7 terapeutów zajęciowych, oraz Władze Gminy Świecia i Starostwa i mieszkańcy Świecia około 50 osób.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Cecylia Erdmanis – jest Terapeutą zajęciowym w Środowiskowym Domu Samopomocy, jej pasją jest wspieranie drugiego człowieka poprzez naukę zaradności życiowej, podtrzymywanie nabytych umiejętności oraz zagospodarowanie im wolnego czasu. Wykorzystuje swoje umiejętności manualne w dziedzinie sztuk plastycznych, dziewiarstwa oraz kulinarne.


Olimpiada emocjonalna, inicjator: Agnieszka Chudzińska,  nr wniosku: 9/ŻK/2020

Termin realizacji: 01.08.2020 – 25.10.2020

Opis projektu: Inicjatywa skierowana do osób pełnoletnich, dwie grupy po 12 osób . Zawodnikami olimpiady zatytułowanej „OLIMPIADA EMOCJONALNA” będą MYŚLI, EMOCJE i WARTOŚCI, które każdego dnia walczą między sobą o Twoją uwagę. Każde z nich mają swoje sposoby i strategie, by złote medale uwagi należały właśnie do nich. W trakcie warsztatów: poznasz swoich zawodników, (MYŚLI, EMOCJE i WARTOŚCI), przyjrzysz się ich strategiom działania, otrzymasz narzędzia do podnoszenia sprawności emocjonalnej, zarówno do wspierania w rozwoju, jak i stopowania w pewnych obszarach (niezdrowego dopingu). Celem warsztatów jest uzyskanie świadomości i akceptacja swoich emocji oraz umiejętność wyciągania wniosków nawet z tych najtrudniejszych. Oznacza to też wyjście poza wyuczone schematy, stosowne reagowanie na sytuacje, które umożliwi podążanie za swoimi najgłębszymi wartościami.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Agnieszka Chudzińska – Pasjonuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym. Jestem ze Świecia. Na co dzień pracuje z ludźmi. Zauważyłam, jak dużą rolę w relacjach międzyludzkich odgrywają emocje i dlatego postanowiłam wyjść z inicjatywą stworzenia programu do świadomego ich „zarządzania”. Zajęcia poprowadzi trener z doświadczeniem w tworzeniu i prowadzeniu zespołów pracowników oraz autor książki o tematyce sprzedażowej.

Wesołe pokolenie Świecia, inicjator: Aleksandra Plaga,  nr wniosku: 10/ŻK/2020 
Termin realizacji: 01.08.2020 – 30.08.2020

Opis projektu: Wesołe pokolenie Świecia to cykl zajęć dla dzieci łączących aktywność sportową z animacjami kulturalnymi. Zajęcia będą odbywały się w formie półkolonii przez 5 dni od poniedziałku do piątku. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach z wykorzystaniem butów Kangoo Jumps, zabawach wodnych w Parku Wodnym lub Decznie, poznają magię kina, przygotują układy taneczno-gimnastyczne oraz poznają zasady gier zespołowych. Planowane jest również nocowanie na materacach połączone z zabawą w podchody.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Osoby, które na co dzień zajmują się sportem – szczególnie grupowym dla dzieci (gimnastyka , akrobatyka), Kangoo Jumps Kids, Zumba Kids a także prowadzą zajęcia aktywizujące najmłodszych podczas urodzin w Parku Wodnym i urodzinach na skaczących butach. Dwie osoby z zespołu to nauczycielki wychowania fizycznego, które na co dzień pracują w zawodzie a popołudniami świadczą usługi związane z gimnastyką, akrobatyką, pole dance oraz pływaniem.

Fotografia od kuchni III , inicjator: Bartłomiej Marchlewski,  nr wniosku: 12/ŻK/2020 
Termin realizacji: 1.09.2020 r – 30.11.2020 r

Opis projektu: Inicjatywa przeznaczona dla osób powyżej 15 roku życia, polega na zorganizowaniu serii spotkań poświęconych sztukom wizualnym, na których omawiane będą zarówno aspekty techniczne, takie jak na przykład: kompozycja, oświetlenie, głębia ostrości czy na ustawienia aparatu fotograficznego, jak również estetyczne jak przekaz wykonanych fotografii, selekcja zdjęć czy świadomość artystyczna twórcy. Każdy uczestnik wykona serię zdjęć, która będzie wizualną odpowiedzią na temat związany z człowiekiem i relacjami międzyludzkimi. W czasach, które diametralnie zmieniły się przez pandemię koronawirusa, również relację międzyludzkie uległy zmianie. Celem projektu jest ukazanie tych zmian za pomocą uniwersalnego języka, jakim jest fotografia. Zróżnicowany wiek uczestników pozwoli uwidocznić zmiany z różnych perspektyw, obrazując także różne aspekty ludzkiego życia. Oprócz tego uczestnicy, poprzez praktykę, będą mieli możliwość poznania zagadnień z grafiki, projektowania, designu, tworzeniu publikacji oraz prezentacji swoich fotografii w przestrzeni wirtualnej i galerii. Najlepsze zdjęcia, wyłonione podczas grupowej dyskusji, zostaną zaprezentowane w galerii OKNO na wystawie, która zwieńczy projekt.

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Pochodzi z Wąbrzeźna, od ponad 20 lat interesuje i czynnie zajmuje się fotografią. W 2011 roku ukończył Fotografię na wydziale Grafiki w Winchester School of Art, University of Southampton. Wcześniej uczęszczał do St Vincent Collage w Gosport gdzie studiował Fotografię oraz Psychologię. Prowadził i organizował warsztaty oraz wykłady fotograficzne dla studentów w Polsce i Wielkiej Brytanii. Jego prace były wystawiane m.in. w galeriach w Londynie, Winchester, Gdańsku oraz Toruniu, zdobył również wyróżnienia w prestiżowych konkursach fotograficznych na arenie międzynarodowej.

„Nasze zadanie – wspólne działanie!”, inicjator: Kamilla Lewandowska,  nr wniosku: 13/ŻK/2020 
Termin realizacji: 14.09.2020 – 30.11.2020

Opis projektu: Inicjatywa kierowana jest do uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Terespolu Pomorskim, polega na zrealizowaniu zajęć w ramach trzech modułów między innymi w formie spotkań warsztatowych, które będą prowadzone przez mieszkańców Sołectwa Polski Konopat, przedstawicieli Koła Gospodyń Wiejskich oraz nauczycieli, a także w formie wycieczek i spotkań integracyjnych. Moduł rekreacyjno-kulturalny: konkurs plastyczny z nagrodami, ognisko, działania w ramach patriotyzmu lokalnego, wycieczki (Gruczno, Topolno, Świecie, nekropolie). Moduł działań twórczych: działania kulinarne, zajęcia rękodzielnicze, degustacja lokalnych wyrobów. Moduł archiwizacji dokumentów: wykonywanie zdjęć, albumu fotograficznego, wystawa prac konkursowych, tworzenie prezentacji multimedialnej ze zgromadzonych materiałów, tworzenie folderu z przeprowadzonego projektu

Opis inicjatora/wnioskodawcy: Kamilla Lewandowska, nauczycielka z 19 – letnim stażem w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Terespolu Pomorskim. Inicjatorka różnych przedsięwzięć, których celem jest pokazanie, uczniom wiejskiej szkoły, szeroko rozumianej kultury wyższej i kultury masowej, a także propagatorka czynnego uczestnictwa dzieci w wydarzeniach historyczno-kulturalnych. Przez wiele lat grająca w Stowarzyszeniu „Orkiestra Dęta Świecie”. Pokazująca uczniom piękno regionu i nie tylko… Inicjatorka licznych, różnorodnych tematycznie wycieczek w różne zakątki Polski. Pomysłodawca wielu wydarzeń kulturalnych odbywających się w szkole. Realizatorka wieloletniego przedsięwzięcia „Operowe i teatralne spotkania z kulturą”.

Weź udział w głosowaniu i wybierz najlepszy projekt!
Skip to content